Fitness edzés, fitness ételek, fittnek lenni, legyél fitt és még számtalan kifejezés létezik, mely mind az angol nyelvből származik és mindet igencsak divatos használni manapság. Oké, legtöbben azért többé-kevésbé értjük, hogy mit jelent, de érdemes picit jobban beleásni magunkat a témába.
Ha fittek vagyunk, akkor:
Vagyis a fittség a testileg-lelkileg ideális állapotot jelenti.
Viszont ha (él)sportolók szemszögéből nézzük, akkor a legoptimálisabb teljesítményt ebben az állapotban tudják nyújtani.
A fittség fizikailag mérhető különböző tesztek és orvosi vizsgálatok segítségével.
A következő funkciókat mérhetik meg:
Testünk fizikai állapotán túlmenően a szellemi teljesítmény mérése is fontos része a fittség megállapításának.
A következő testi, fizikai funkciók vizsgálatával mérhető fel fittséged állapota:
A következőkben részletesen is belemegyünk az egyes funkciók mérésébe:
Terheléses vizsgálat során a pulzusodat és a vérnyomásodat, illetve a légzésfunkciót (úgynevezett vitálkapacitás) mérik meg nyugalmi állapotban, majd testmozgás után. E kettő különbsége adja meg, hogy mennyire vagy edzett.
A vitálkapacitás a legtöbb belégzett levegő utáni kilélegzett levegő mennyisége.
Az úgynevezett nyugalmi pulzus azonban már önmagában is sokatmondó, ugyanis az edzettebbeknél alacsonyabb, mint az “átlagos embereknél”. Például egy sportolónak 40 ütés/perc is lehet a nyugalmi pulzusa, még ez egy átlagos fizikumu embernek 70 ütés/perc.
Ha szívesen olvasnál még a pulzusról, a pulzustartományokról, a zsírégetésről nézd meg PULZUSKONTROLL EGYSZERŰEN – ÍGY ÁLLÍTSD BE A PULZUSMÉRŐ ÓRÁDAT! című cikkünket.
A testösszetétel vizsgálat elsősorban a testzsír-arány meghatározását jelenti vagyis azt, hogy a teljes tested tömegének hány százaléka zsír. A normális érték nők esetében 10-12%, férfiak esetében pedig 2-4%.
Így tudod kiszámítani, hogy ez súlyban mennyit jelent: testsúlyod [kg] × 0,1
Példa:
Tehát egy 60 kilós nő egészséges mértékben 6-7,2 kg zsírt “halmoz fel”.
A BMI-ről biztosan te is sokat hallottál már, igaz? Kicsit slendriánul “kövérségi mutatónak” is nevezhetnénk. Éppen ezért a fogyással, fogyókúrával kapcsolatos cikkek laikus és profi szerzői is előszeretettel használják a BMI fogalmát.
De mi fán terem pontosan a BMI?
A BMI (=body mass index), magyarul testtömeg-index nem mai találmány, egy belga származású tudós fejlesztette ki még az 1800-as években. A magassághoz viszonyítottan mutatja meg az ideális testsúlyt vagy az attól való eltérés mértékét.
Fontos figyelembe venni azonban, hogy gyermek esetében más értékeket kell alkalmazni, melyhez külön értéktáblázat is készült. Ez egy úgynevezett percentilis táblázat, ami az adott korosztályhoz és nemhez tartozó gyerekek átlagához képest mutatja meg, hogy a testsúly normális-e, illetve milyen mértékben tér el ettől.
Így tudod kiszámolni:
BMI = testtömeg [kg] / testmagasság2 [m].
Példa:
A derékkörfogat, a csípőkörfogat és a derék-csípő arány általánosan elfogadott mérőszámok, amivel az elhízottság mértékét és ennek egészségügyi kockázatát tudhatod meg. A derék kerületét a törzs legkeskenyebb részén, az alsó bordaív alatt mérjük (kb. 2-3 cm-rel a
köldök fölött), a csípőét pedig a comb körül, a feneket is magában foglalva, ahol a lábak záradónak.
A derékkörfogat és a derék-csípő arány a hasi elhízás mértékét mutatja meg.
A derékkörfogat már egészségre veszélyt is jelent, ha az alábbi értéket meghaladja:
Fokozott egészségügyi kockázat | Lényegesen fokozott egészségügyi kockázat | |
Férfiak | > 94 cm | > 102 cm |
Nők | > 80 cm | > 88 cm |
A derék-csípő arány 0,85 feletti (nők esetében) és 0,9 feletti (férfiak esetében) elhízottságra utal. Azonban ez az arány lehet azonos egy kevésbé elhízott és egy elhízott ember esetében, ezért a derékkörfogat megbízhatóbb mérőszám az egészségügyi kockázat megállapítására.
Az állóképesség vizsgálatára klasszikus példa az iskolákban is alkalmazott Cooper-teszt, mely során 12 percet kell futniuk a diákoknak.
Az erőt mérő tesztek között vannak súlyzós és úgynevezett saját testsúlyos statikus gyakorlatok, illetve dinamikus gyakorlatok (például kötélmászás, függeszkedés).
Lásd szebbnek a világot. Sportolj velünk!
A TFWG12 Sport 2017. szeptemberében nyitotta meg kapuit közel 500 négyzetméteren. Több éves sportmúltunk mellett legfőképp a mozgás, a kitartás, az erő és a csapatszellem motivált minket abban, hogy létrehozzuk edzőtermünket.
Lásd szebbnek a világot. Sportolj velünk!
A TFWG12 Sport 2017. szeptemberében nyitotta meg kapuit közel 500 négyzetméteren. Több éves sportmúltunk mellett legfőképp a mozgás, a kitartás, az erő és a csapatszellem motivált minket abban, hogy létrehozzuk edzőtermünket.