A stressz az emberi szervezet válasza, reakciója minden olyan dologra, ami valamilyen alkalmazkodást igényel testünktől. A szervezet ezekre az ingerekre fizikai, mentális és érzelmi szinten is reagál. A stressz nem ördögtől való dolog, hiszen mindennappi életünk velejárója. Kiválthatják a számunkra kellemetlen zajok, a nagy tömeg, párkapcsolati vagy munkahelyi konfliktusok is.
Összességében tehát a stressz egy ősi ösztön, amely a túlélésünket segíti. A rövid távú stressz motiváló lehet, viszont, ha túl hosszú ideig tart ez az állapot káros hatással lesz ránk.
A kortizol hormon túlzott termelődése szakértők szerint növeli az édesség iránti vágyakozásunkat. A kortizol az éhségérzetért is felelős, a stressz oldására pedig hajlamosak vagyunk olyan ételeket fogyasztani, nagyobb mennyiségben, amely beindítja a boldogsághormon termelést. Ilyenkor túlzásba vihetjük a nassolást…
A stressz hatására a vér glükózszintje is emelkedik. Képzeljük csak el, mi van akkor, ha majdnem mindennap szorongunk valamin. A folyamatos vércukorszint emelkedés cukorbetegséghez is vezethet.
Ha valami olyan történés ér minket, ami bekapcsolja a vészreakciót, hirtelen fokozódik az immunrendszerünk aktivitása is, viszont ahogy mi is elfáradunk egy aktív, hosszú nap után, immunrendszerünknek is szüksége van a feltöltődésre. Ha folyton készenléti állapotban tartjuk, nem tudja ellátni megfelelően feladatát.
Azok, akik sokat stresszelnek gyakran panaszkodnak hát-és nyak, illetve váll fájdalmakra. Ez azért van, mert izmaink megfeszülnek és túlmerevednek a stressz hatására.
A megemelkedett kortizolszint csökkenti a tesztoszteron-és ösztrogénhormonok termelődését, ami által csökken a szexuális étvágyunk is.
Kutatások megállapították, hogy az állandó stressz negatívan hat a rövidtávú memóriára. Sőt az agy szürkeállományát is csökkenti.
A stresszt nem tudjuk teljesen kizárni az életünkből, viszont kezelni tudjuk. Az egyik legjobb módszer a rendszeres, aktív mozgás, amely segíti a boldogsághormonok termelődését, kikapcsolja a zakatoló elménket és feltölti testünket. Persze fontos a lelkünkkel is foglalkozni, ha úgy érezzük sokat stresszelünk és állandóan aggódunk, kérjük szakember segítségét! Továbbá tanuljunk meg kikapcsolni, foglalkozzunk többet magunkkal és sajátítsunk el relaxációs technikákat, légzőgyakorlatokat!
Lásd szebbnek a világot. Sportolj velünk!
A TFWG12 Sport 2017. szeptemberében nyitotta meg kapuit közel 500 négyzetméteren. Több éves sportmúltunk mellett legfőképp a mozgás, a kitartás, az erő és a csapatszellem motivált minket abban, hogy létrehozzuk edzőtermünket.
Lásd szebbnek a világot. Sportolj velünk!
A TFWG12 Sport 2017. szeptemberében nyitotta meg kapuit közel 500 négyzetméteren. Több éves sportmúltunk mellett legfőképp a mozgás, a kitartás, az erő és a csapatszellem motivált minket abban, hogy létrehozzuk edzőtermünket.