Ha napi 5-ször eszel, akár hízhatsz is, a mindennapos sport pedig akár ártalmas is lehet. És az sem igaz, ha sokat kardiózol, akkor bármit megehetsz. Miért? Megtudsz mindent a fogyókúrás tévhitek témájú cikkünk második részében. Olvass tovább!
Az első részben az úszógumi eltüntetéséről, a “fogyasztó” szénhidrát fogyasztásról és az esti étkezésről volt szó.
Az egyik leggyakoribb fogyókúrás tanács, hogy 4-szer 5-ször egyél egy nap, de csak kicsi adagokat. Sőt, mi már találkoztunk olyan ajánlással is, ami 6-szori étkezést javasolt.
Azonban ez az étkezési módszer nem mindenkinek hatékony, hiszen az anyagcserénk is különböző. Előfordulhat, hogy ha betartod ezt a tanácsot, akár még is hízhatsz is.
Miért?
Először is, az már önmagában is kártékony lehet a fogyókúrádra, ha folyamatosan eszel valamit és egész nap azon jár az egyed, hogy mikor jön a következő menü. Pont az lenne a cél, hogy mással foglald el magadat, de ha állandóan a kaja megtervezésével vagy elfoglalva, ez elég nehéz. Ráadásul bizonyított tény, hogy már az étel elképzelése is beindítja a nyálelválasztást (nem is beszélve az ételfotók és receptek nézegetésével), aminek egyenes következménye, hogy hamarabb éhezel meg.
Ha 2-3 óránként eszel valami, az sem lesz meglepő, hogy könnyen túlléped az adagodat, így a sok kicsi plusszal jóval több kalóriát viszel be, mint terveztél.
Továbbá egy biológia tényező is nehezítheti a fogyást, ha gyakran eszel. Testünk minden étkezéskor inzulint termel azért, hogy a sejtekbe juttassa a vérben lévő cukrot. Kevesen tudják, de az inzulin a zsírraktározásért is felelős hormonunk. Így minden étkezéssel arra késztetjük szervezetünket, hogy zsírt raktározzon.
Ezért elég lehet, ha minden nap 3-szor eszel. Amire ügyelj:
Természetesen lehetnek egyéni eltérések, például ha inzulinrezisztenciád van, számodra megfelelő, ha sokszor keveset eszel. Ezért érdemes rád szabott étrendet összeállítani szakember segítségével. Keress fel dietetikus szakembert, mielőtt drasztikusan változtatnál a menüdön!
Már a fogyókúra szóval is bajok vannak, azzal meg aztán pláne, ahogy a legtöbben viszonyulnak hozzá. “Csak legyek túl rajta, aztán jöhet a kánaán”. A kúra szavunk ugyanis egy meghatározott időkereten belül végzett cselekvést jelent, vagyis a fogyókúra valami olyasmi, amin a legtöbben csak túl akarnak lenni, aztán újra azt enni, amit csak akarnak. Na, ők azok, akiket a jojó-effektus érint és sosem érik el azt az alakot, amit megálmodtak. Ne tartozz közéjük, csináld ésszel a diétádat!
Ha pedig meg is szeretnéd tartani az új alakodat, életmódot kell váltanod és nem térhetsz vissza a korábbi étrendedhez sem, hiszen ez idézte elő a hízást. Éppen ezért olyan étrended alakíts ki magadnak, amit hosszú távon tudsz tartani.
Ha minden nap megeszel 3 szelet tortát és megiszol hozzá 1 liter kólát, hiába a rendszeres sport, nem fogsz fogyni. Simán hízhatsz úgy is, hogy heti 3-4 funkcionális köredzést lenyomsz. A fogyás ugyanis 75%-ban az étkezéstől függ, és “csak” 25%-ban járul hozzá a testmozgás.
És arról se feledkezz meg, hogy akkor égetsz el zsírt, ha kalória decitiben vagy. Ha többet eszel, mint amire szükséged van + amennyit elégetsz a testmozgással, akkor energiatöbbleted lesz, vagyis hízni fogsz.
Nem szabad átesni a ló túloldalára, az izmaid követelik, hogy adj nekik pihenőidőt, amikor gyarapszanak, gyógyulnak. Sportolás során ugyanis mikrosérülések keletkeznek az izomrostokon, az izomláz is részben ezeknek a számlájára írható. Illetve egyes izomcsoportoknak 2-3 napot kell pihenniük ahhoz, hogy növekedhessenek és formásak legyenek.
A fogyáshoz és alakformáláshoz tehát ritkábban kell intenzív mozgást végezned, így izmaid formásabbak lesznek. Óráink közül ajánljuk a Funkcionális köredzést, a Spinninget, a Tabatát, a Hot Iront vagy a Cross Traininget.
Ezen a félelmen sok testépítő tudna kiabálni, ugyanis ők annyi melót tesznek ebbe bele, hogy azt egy átlag ember el sem tudja képzelni. Ha láttad bármelyik Rocky-filmet, biztos emlékszel arra, hogy mennyi edzéssel és milyen szigorú étrenddel érhetőek csak el azok a hatalmas muszklik! Hidd el, nem olyan könnyű sok kiló izmot felszedni, ezért ettől sose félj.
A fogyás és testépítés egyszerre tényleg nem megy, de az nem igaz, hogy fogyókúra alatt ne lehetne izomnövekedést elérni, ha a fehérjét kellő mennyiségben pótlod! Ráadásul a több izom több kalória szükséglettel is jár. Tehát például ha két azonos súlyú ember ugyanannyi energiát fogyaszt, viszont az egyiken több az izom, mint a zsír, az alapanyagcseréje nagyobb mennyiségű energiát éget el.
Az izomépítéshez és a fogyáshoz azonban más típusú mozgás kell. Előbbihez erősíts, utóbbihoz kardiózz! Próbáld ki a Tabatatát vagy a Pilatest, illetve a Kar-has-popsit. Ezek az edzések kemény izommunkát igényelnek, ezért remek alakformálók!
Ha mindent megvonsz magadtól, akkor egyszer majd, mikor elszakad a cérna, mert már nagyon nem bírod (például valamilyen érzelmi sokk ér), egy nap alatt bepótolod, amit nagy önmegtartóztatással nem ettél meg 1 héten keresztül. Viszont ha néha-néha engedélyezel magadnak egy pici “bűnözést” könnyebben meg tudod állni, hogy egyszerre habzsolj be egy fél csokitortát.
A diétás tejszínhabbal, kalória- meg szénhidrátcsökkentett ételekkel inkább átvered magadat, hiszen tudat alatt még mindig ugyanazokra az ételekre vágysz, így az agyad, a tested nem alkalmazkodik az új ételekhez (vagyis továbbra is megmarad az erős édesség iránti vágyakozásod). Ráadásul ezek rendszerint tele vannak tömve mesterséges adalékanyagokkal, tehát rendkívül egészségtelenek is.
A csaló ételek helyett válassz inkább valódi édességeket, például friss gyümölcsöt joghurttal, kevés diót vagy mogyorót, esetleg 3-4 kocka magas kakaótartalmú étcsokoládét.
Figyelem, az olajos magvakban és aszalványokban rengeteg kalória van, de ha meg tudod állni, hogy legfeljebb 10-12 szemet egyél, azt a tested is meg fogja hálálni. A mandula például elsőrangú fehérjeforrás, a dióban E- és A-vitamin, illetve egy timin nevű tápanyag is megtalálható (ami egyébként a B vitaminok közé tartozik), aminek ideg- és izomvédő hatása is van.
Az étcsokoládé sem ellenség, de két csokoládé között is nagy különbség lehet, ezért nézd meg az összetételt és a kalória tartalmat is! 3-4 kocka csoki akár 2-300 kalóriát is tartalmazhat, ezért erre ügyelj a napi menü tervezésekor.